HOME
AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8, 
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram


Brožíkova dívka v růžovém

19. 5. 2022

Václav Brožík byl významný český malíř druhé poloviny 19. století, který již za svého života dosáhl obrovského veřejného úspěchu. Pocházel z těch nejchudších poměrů, a proto mohl studovat na pražské Akademii umění jen díky finanční pomoci suchdolského statkáře Alexandra Brandeise. To však nemění nic na tom, že byl obdařen nesmírným talentem, dokonale ovládal kresbu, malbu i barvu. Ve svém díle se věnoval historické malbě, která mu přinesla slávu a řadu úspěchů, ale také malbě portrétů, ve kterých Brožík dokázal excelentním způsobem zachytit různé látky, dále pak ve své tvorbě věnoval pozornost i žánrovým výjevům z venkova, zejména toho francouzského.
 
Osudová se mu stala Paříž, do které se vydal ve svých 25 letech za malířem Jaroslavem Čermákem, který zde žil a tvořil. V Paříži Brožík svůj talent potvrdil tím, že na pařížském Salonu získal zlatou medaili za obraz Svatební poselství českého krále Ladislava k francouzskému dvoru krále Karla VII. V Paříži se umělec dočkal nejen pracovních úspěchů, ale nalezl zde i osobní štěstí. Uzavřel tu totiž sňatek s Hermínou Sedelmayerovou, což byla dcera významného pařížského obchodníka s obrazy. Brožík se tak rázem ocitl ve vysokých společenských kruzích a současně žil mezi Paříží a Prahou. Za své dílo získal již během svého života řadu ocenění a rovněž se mu dostalo mnoha poct, například v roce 1896 byl Brožík zvolen členem francouzské Akademie mezi tzv. čtyřicet nesmrtelných. Dále byl za obraz Tu, felix Austria, Nube! ve Vídni povýšen císařem Františkem Josefem I. do šlechtického stavu.

A právě nadcházející sálová aukce aukční síně European Arts, která se uskuteční v neděli 22. května 2022 v Obecním domě v Praze, nabídne raný obraz od tohoto velikána výtvarného umění. Jedná se o rozměrný olej na plátně nazvaný Dívka na procházce se psem z roku 1877. Vyvolávací cena obrazu je stanovena na 450.000 Kč. Bude zajímavé sledovat, jak si toto mimořádné dílo na aukci povede.


HOME

AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8,
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram