HOME
AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG

Jungmannovo náměstí 8,
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.

+420 775 236 988
info@artcapital.cz

Facebook
Instagram

Dubnová sálová aukce 1. Art Consulting

26. 4. 2022

V neděli 24. 4. 2022 se v Topičově salonu v Praze konala aukce výtvarného umění aukční síně 1. Art Consulting. Aukce nabídla celkem 168 uměleckých děl, z nichž se naprostá většina úspěšně prodala. Součástí aukce byla i charitativní aukce 15 umělecký děl, jejichž výtěžek šel na pomoc Ukrajině. Přinášíme Vám ohlédnutí za touto aukcí. Ceny uvádíme bez aukční provize.

Nejdražší položkou aukce se stala práce na papíře od Františka Kupky Studie k sérii C,V, která se prodala za 2.900.000 Kč.

Bez zájmu sběratelů nezůstaly ani dvě práce Josefa Šímy. Dráže se prodal Šímův olej na plátně z roku 1957, za který nový majitel nabídl 1.900.000 Kč. Za totožnou částku se pak prodal olej Františka Janouška Surrealistická kompozice.

Výrazného nárůstu oproti vyvolávací ceně zaznamenal surrealistický olej Bažiny od Josefa Istlera, ten se prodal za 1.700.000 Kč. Tímto byl stanoven nový autorský rekord Josefa Istlera.

Na aukci bodoval i Milan Grygar, jehož rozměrná Antifona se vydražila za 1.000.000 Kč, či Jozef Jankovič, jehož plastika se prodala za 800.000 Kč.

Velký boj svedli sběratelé o 50 centimetrovou zlacenou kovovou plastiku Olbrama Zoubka. Ta se z vyvolávací ceny 90.000 Kč vyšponovala až na 500.000 Kč a stala se tak nejdráže prodanou jednotlivou sochou Olbrama Zoubka tohoto rozměru na tuzemské sálové aukci. Značného nárůstu zaznamenaly i dva nabízené reliéfy od téhož umělce.

Velký zájem měli sběratelé opět o dílo Jiřího Načeradského, všechny nabízené olejomalby se prodaly se značným nárůstem oproti počátečním vyvolávacím cenám. Nejdráže prodaným dílem tohoto autora se stal obraz Strojky, který se vydražil za 330.000 Kč.

Dále sběratelé projevili nemalý zájem o dílo Karla Malicha, nejdražším dílem se stala jeho kombinovaná technika Bez názvu z roku 2012, ta se na sále vydražila za 440.000 Kč. Malichova práce Světlo z roku 1988 se pak prodala za 390.000 Kč a pastel Energie z roku 2011 se prodal za 300.000 Kč. Pozoruhodného nárůstu oproti vyvolávací ceně zaznamenala i raná práce na papíře Stanislava Kolíbala z roku 1944. Vyvolávací cena tohoto díla byla stanovena na 8.000 Kč, finální cena se však vyšplhala na 60.000 Kč. Stejně jako dílo Jiřího Načeradského, tak i tvorba Karla Malicha a Stanislava Kolíbala se mezi sběrateli a investory těší velké oblibě.

Bez zájmu sběratelů nezůstaly ani dvě olejomalby z 10. let 20. století mezi sběrateli stále více vyhledávaného Aloise Bílka. Tato na trhu vzácně se objevující Bílkova díla se prodala za 350.000 Kč a za 550.000 Kč. Zájmu sběratelů neunikla ani malba Otakara Kubína Provensálská krajina s cypřiši, která se vydražila za 750.000 Kč.Značného nárůstu se dočkal i kovový reliéf s názvem Kanál nulových informací od Eduarda Ovčáčka, ktery se z vyvolávací ceny 95.000 Kč vyšplhal na 170.000 Kč.

Úspěšnost prodeje v rámci této aukce přesáhla 88 procent. Je vidět, že zájem sběratelů a investorů o výtvarné umění ani v této době neutichá, ba spíše naopak. I v nadcházejících jarních aukcích se tak zcela jistě máme na co těšit.

HOME

AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG

Jungmannovo náměstí 8,
Nové Město, 110 00 Praha 1

+420 775 236 988
info@artcapital.cz

Facebook
Instagram