HOME
AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8, 
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram


Femme nue couchée

10. 5. 2022

Dne 17. května 2022 proběhne v New Yorku aukce výtvarného umění Modern Evening Auction renomované zahraniční aukční síně Sotheby's.

Aukce mimo jiné nabídne exkluzivní malbu od „otce“ kubismu, kterým není nikdo jiný než slavný Pablo Picasso. Jedná se o olej na plátně nazvaný Femme nue couchée. Picasso obraz vytvořil v dubnu roku 1932, tedy před 90 lety.

Jedná se o jedno z nejmonumentálnějších vyobrazení jeho tehdejší múzy Marie-Thérése Walter, která byla inspirací pro řadu Picassových děl. Ze všech portrétů Marie-Thérése vyniká tento svou jedinečnou a působivou kompozicí. Picasso zachytil svou múzu nahou v přepychovém, malátném lehu, přičemž její tělo se proměňuje v mořského tvora. Tato narážka na moře mimo jiné znamená, že Marie-Thérése byla vášnivou plavkyní, jejíž dokonalé pohyby ve vodě byly pro Picassa silně inspirujícími. Kompozice obrazu je inspirována imaginativní surrealistickou figurací a Picassovou horoucí oddaností ke své milence, dílo tak oplývá smyslnými křivkami.

Tato podobizna Picassovy múzy dosud neprošla aukčním trhem a současně představuje jedno z nejpozoruhodnějších děl namalovaných v Picassově přelomovém roce 1932. Obraz je považován za jeden z nejcennějších portrétů Marie-Thérése Walterové. Aukční síň odhaduje, že jeho finální cena dosáhne 60 milionů dolarů. Bude jistě zajímavé sledovat, zda se předpoklady aukční síně Sotheby's naplní.


HOME

AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8,
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram