HOME
AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8, 
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram


František Skála – OBRAZY ZE MĚ

12. 4. 2022 

Galerie Václava Špály v Praze si pro veřejnost a milovníky umění připravila novou výstavu, která potrvá do 8. 5. 2022. Tentokrát zde vystavuje legendární český výtvarník František Skála. Jak již název výstavy (František Skála – obrazy ze mě) napovídá, představuje obrazy Františka Skály, ve kterých vyobrazil různorodé fantastické až apokalyptické krajiny a figury v hnědých odstínech.

Tvorba Františka Skály je různorodá, nejvíce proslul svými instalacemi a objekty, které obvykle vytvářel z již použitých materiálů, kterým tak autor vdechl nový život. Skoro po 40 letech se opět vrátil k médiu malby, ke kterému přistupuje opět, jak jinak, než po svém, čili originálně. Pro své obrazy umělec nepoužívá klasické průmyslově vyráběné barvy, ale opět, stejně jako u svých objektů, se přiklání k originálnímu přístupu, a tedy i knetradičním materiálům.

Někdy v sedmdesátých letech jsem si v mokřinatých lukách u vesnice Ruda nabral v loužích sopalizujícím povlakem rezavé železité bahýnko a udělal s ním pár zkoušek. Utřené s lněným olejem dalo krásnou sytě rezatou barvu. V roce 2018 mi kamarád přinesl trochu stejného vysušeného bahna z lesního pramene v západních Čechách. Mikroskopický rozbor ukázal, že se ve skutečnosti jedná o železité nanoschránky mikroorganismů. Takto získaná rezavá barva širokou tónovou stupnici. Od lehounce béžové po téměř černou.” František Skála.

K tvorbě obrazů Skálu inspirovala i jeho cesta do Austrálie v roce 2019, kde výtvarníka nadchnula jednak místní krajina, zásadní inspirací pro jeho tvorbu však byla i kultura původních obyvatel Austrálie. Samozřejmě, že k malbě těchto děl autor opět použil netradiční materiály, dokonce si z Austrálie, konkrétně z místa, kam si místní Aboriginci chodili pro barevné hlinky, dovezl pár vzorků barevné škály od žluté až k červenému okru. Postupně začal hledat pigmenty a inspiraci v tuzemské a slovenské přírodě – krajině.

František Skála je nepřehédnutelným originálem české výtvarné scény. Současnou výstavu jeho děl v Galerii Václava Špály v Praze by si neměl žádný milovník výtvarného umění nechat ujít.


HOME

AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8,
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram