HOME
AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8, 
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
InstagramJan Soumar – In Motion


Termín konání: 16. 7. - 6. 9. 2024
Místo konání: Jungmannovo náměstí 8, Nové Město, Praha 1
Výstavu je možné navštívit po telefonické či emailové domluvě, a to od pondělí do pátku (13:00 - 18:00 h.)


Galerie Art Capital zahajuje svou letní výstavní sezonu výstavou nazvanou Jan Soumar – In Motion, jedná se o samostatnou výstavu jednoho z největších talentů tuzemské umělecké scény, kterým je malíř Jan Soumar.

Jan Soumar se narodil v roce 1995 v Praze. V roce 2022 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval v ateliéru Michaela Rittsteina a následně u Josefa Bolfa, který převzal Rittsteinův ateliér. Již při studiích na sebe upozornil jako na výrazný talent nastupující tuzemské malířské generace, což se po ukončení pražské Akademie jen a jen potvrdilo.

Ve svém díle umělec citlivě propojuje lidskou figuru s abstrakcí a někdy i s prvky surrealismu. Podstatným tématem v Soumarově díle je právě ona lidská figura a pohyb, což je viditelné i na výstavě Jan Soumar – In Motion. Lidskou figuru Soumar pojímá zcela odlišně než jeho kolegové, a to tak, že deformacemi a jistou fragmentací rozkládá zažité struktury a přenáší je do jiné roviny vizuálního vnímání, čímž výrazně ovlivňuje čtení svých obrazů.  Mimo to ve svém díle nechává nahlédnout do jeho vlastního pohledu na situace, které se kolem něj samotného odehrávají. Mezi jeho dosud nejznámější cyklus patří soubor děl, která se věnují obavám z digitalizace a technologií, jež mohou přetvářet naše vědomí. V roce 2019 pobýval na stáži ve Skotsku (Robert Gordon University) a o rok později na stáži na Taiwanu (Taipei national university of the Arts).

Své obrazy Jan Soumar maluje zpaměti, vytváří fragmenty figur a krajin, které následně různě deformuje do různorodých tvarů a formuje tak iluzivní prostor vycházející z fantazie malíře.

Výstava Jan Soumar – In Motion představuje obrazy Jana Soumara vytvořené během let 2023 a 2024. V těchto obrazech malíř pracuje s lidskou figurou, kterou tzv. rozpohyboval, což vede až k tomu, že lidská figura je zde často téměř neidentifikovatelná a proměňuje se v jakési surrealisticko abstraktní útvary. Výstava je doplněna i o práce na papíře – konkrétně o malbu na papíře, které se malíř věnuje poslední rok a z níž vychází při tvorbě svých obrazů, tyto práce dosud nebyly vystaveny.


Autor textu a kurátor výstavy – Andrea OtevřelováV případě zájmu o prohlídku výstavy nás prosím kontaktujte na tel. číslo +420 775 236 988, nebo na email: info@artcapital.czHOME

AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8,
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram