HOME
AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8, 
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram


Jitro od Václava Brožíka

18. 11. 2022

Nadcházející sálová aukce aukční síně European Arts, která proběhne již tuto neděli 20. listopadu v Obecním domě v Praze, mimo jiné nabídne exkluzivní dílo od Václava Brožíka.

Jedná se o olej na plátně nazvaný Jitro z roku 1890. Obraz byl několikrát publikován, a to již za života Václava Brožíka, například v roce 1894 byl reprodukován v časopise Zlatá Praha. Obraz pochází z velmi ceněného a sběratelsky vyhledávaného Brožíkova období, kdy již pobýval v Paříži, ale velmi často pobýval i v Bretani či v Normandii. Tato část Francie a její obyvatelé mu učarovali natolik, že se to projevilo v jeho díle, a to tak, že začal na svých plátnech zachycovat „obyčejné lidi“ většinou cestou do práce – na pole a nebo z něho.

Vyvolávací cena tohoto díla je stanovena na 1.600.000 Kč. Nejdráže prodaným Brožíkovým obrazem na tuzemském aukčním trhu je dílo Děti v lese z roku 1891. Tato rozměrná malba na plátně se prodala v roce 2018 aukci pořádané v Galerií Kodl za 5.200.000 Kč (bez aukční přirážky 20%).

Václav Brožík byl významný český malíř druhé poloviny 19. století, který dosáhl obrovského veřejného úspěchu. Pocházel z těch nejchudších poměrů, studoval na pražské Akademii umění díky finanční pomoci suchdolského statkáře Alexandra Brandeise. To však nemění nic na tom, že byl obdařen nesmírným talentem, dokonale ovládal kresbu, malbu i barvu. Ve svém díle se věnoval historické malbě, která mu přinesla slávu a řadu úspěchů, ale také malbě portrétů, kde Brožík dokázal excelentním způsobem zachytit různé látky. Brožík věnoval svoji pozornost i žánrovým výjevům z venkova, zejména z toho francouzského.

Osudná se mu stala Paříž, do které se vydal ve svých 25 letech za malířem Jaroslavem Čermákem, který zde žil a tvořil. V Paříži Brožík svůj talent stvrdil tím, že na pařížském Salonu získal zlatou medaili za obraz Svatební poselství českého krále Ladislava k francouzskému dvoru krále Karla VII.  
V Paříži Brožík získal nejen pracovní úspěchy, ale nalezl zde i osobní štěstí. Uzavřel sňatek s Hermínou Sedelmayerovou, což byla dcera významného pařížského obchodníka s obrazy. Brožík se tak rázem ocitl ve vysokých společenských kruzích a současně žil mezi Paříží a Prahou. Za své dílo získal již během svého života řadu ocenění a rovněž se mu dostalo řady poct. Za obraz Tu, felix Austria, Nube! ve Vídni císařem Františkem Josefem I. povýšen do šlechtického stavu.

Bude jistě zajímavé sledovat, jak si malba nabízená v nadcházející aukci povede.

HOME

AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8,
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram