HOME
AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8, 
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram


Le Violon d'Ingres

17. 3. 2022 

V roce 1924 vznikla černobílá fotografie Le Violon d'Ingres, kterou vytvořil americký surrealistický umělec – fotograf Man Ray. Man Ray, vlastním jménem Emmanuel Radnitzky, byl významný americký fotograf, klíčový člen hnutí Dada a zejména výrazná persona surrealismu. Jeho fotografie Le Violon d'Ingres je považována za jedno z nejikoničtějších děl 20. století a současně se jedná o nejslavnější fotografii Man Raye.

Umělec dílo pojmenoval podle oblíbeného francouzského výrazu le violon d'Ingres, což v překladu znamená koníček, a také ho inspiroval francouzský neoklasicistní malíř Jean-Auguste Dominique Ingres, který velmi rád ve svém volném čase hrál na housle. A aby toho nebylo málo, Man Raye inspirovala i samotná konkrétní díla tohoto velikána francouzské neoklasicistní malby. K této fotografii čerpal inspiraci z Ingresova obrazu La Grande Baigneuse z roku 1808. Na Man Rayově fotografii je zachyceno nahé ženské tělo, které se proměňuje v housle. Pro potřeby fotografie mu pózovala modelka a jeho tehdejší milenka Kiki de Montparnasse. Pokud se na fotografii podíváme a porovnáme ji s obrazem La Grande Baigneuse, spatříme jasnou inspiraci tímto obrazem. Man Ray však dílo pojal po svém – surrealisticky a z nahého ženského těla vytvořil iluzi houslí.

Le Violon d'Ingres, a to její původní tisk, bude nabízena aukční síní Christie‘s v její květnovéaukci a očekávání jsou obrovská. Odhadní cena tohoto díla je stanovena na 5 až 7 milionů dolarů, což znamená, že pokud by se fotografie za tuto odhadní částku skutečněprodala, stala by se stala nejdráže prodanou fotografií na světě.

Bude jistě zajímavé sledovat, zda se předpoklady aukční síně Christie’s naplní.


HOME

AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8,
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram