HOME
AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8, 
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram


Monumentální Emanuel Krescenc Liška

13. 6. 2022

Emanuel Krescenc Liška byl český malíř druhé poloviny 19. století, kterého osud příliš nešetřil. Krátce po jeho narození mu zemřel otec, v 16 letech mu zemřela i matka, po rodičích mu nezbyly žádné finanční prostředky. Přesto nastoupil na pražskou Akademii, kterou však kvůli finanční tísni nedokončil. Aby se uživil, dal se Liška na dráhu kreslíře a ilustrátora. Ilustroval například Křest svatého Vladimíra od Karla Havlíčka Borovského. Nicméně po zlepšení své finanční situace se vydal za studiem malířství do Mnichova, konkrétně na mnichovskou akademii, a díky tomu, že za své úspěchy získal stipendia, mohl se vydat i na studijní pobyt do Itálie. Jak Liškův život začal, tak i skončil, zemřel předčasně v 51 letech.

Velkým veřejným úspěchem mladého umělce, kterým na sebe upozornil, bylo jeho umístění v soutěži na výzdobu Národního divadla, kde obdržel druhou cenu za skici pro chodbu Národního divadla. V roce 1879 společně s malířem Jakubem Schikanedrem vyhrál soutěž na výzdobu královské lóže Národního divadla.

Emanuel Krescenc Liška se věnoval malbě monumentálních a rozměrných obrazů. Nejčastěji se v jeho dílo objevovala náboženská a biblická témata, ale nechyběly zde ani historické výjevy. Důležitým a výrazným motivem, který se objevuje na Liškových malbách, je kontrast noci a měsíce.

Nadcházející zahradní aukce aukční síně Arthouse Hejtmánek, která se koná dne 14. června, nabídne obraz od tohoto pozoruhodného umělce, který svými malířskými kvalitami zcela jistě stojí za pozornost. V úterý bude v aukci nabízena Liškova monumentální malba Svítání po Velkém pátku z roku 1903. Vyvolávací cena je stanovena na 800.000 Kč.

Nutno podotknout, že díla Emanuela Krescence Lišky se na tuzemském trhu s uměním téměř nevyskytují, jedná se tedy o výjimečnou příležitost pro sběratele umění a investory.


HOME

AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8,
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram