HOME
AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8, 
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram


Objeven „ztracený“ Léger!

28. 10. 2022

Ve světě umění se občas odehrají prapodivné věci a tato krátká stať je svědectvím o jednom z nich.

Po sto letech se objevila nová malba od Fernanda Légera. Její objevení bylo jednoduší, než by se mohlo zdát, jelikož byla ukryta za jiným Légerovým dílem. Légerův známý obraz totiž prošel restaurací a právě díky tomu odborníci z haagského Studia Redivivus učinili tento objev.

Nově objevený obraz pochází ze série Kouř nad střechami, které se umělec věnoval v letech 1911 až 1912 a vlastně nikdy nebyl skutečně ztracen. Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá. Dílo bylo namalováno na zadní stranu Legérova obrazu Den dobytí Bastily. Toto výsledné dílo malíř daroval svému blízkému příteli Marcu Duchenovi. Obraz ze sérieKouř nad střechami se díky tomu do roku 1999 nacházel skrytý v soukromé sbírce této rodiny. Poté potomci Marca Duchena obraz prodali do Holandska, konkrétně holandské nadaci Triton Collection Foundation.

Jedná se o nadaci, která má bohatou sbírku moderního umění, jež zahrnuje například díla Pabla Picassa, Vincenta van Gogha či Clauda Moneta. Součástí této sbírky je obraz dodnes a díky novému zjištění je prezentována i jeho druhá - nově objevená - strana. Lze uzavřít, že i tato událost výstižnědemonstruje fakt, že svět výtvarného umění dokáže vytvořit nejen krásu, ale i vskutku nefalšovaný dobrodružný příběh.


HOME

AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8,
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram