HOME
AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG

Jungmannovo náměstí 8,
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.

+420 775 236 988
info@artcapital.cz

Facebook
Instagram

Ohlédnutí za aukcí 1. Art Consulting

21. 2. 2022

V neděli 20.2. 2022 se v Topičově salonu v Praze konala aukce výtvarného umění aukční síně 1. Art Consulting. Aukce nabídla celkem 197 uměleckých děl, z nichž se drtivá většina úspěšně prodala. Přinášíme Vám ohlédnutí za touto aukcí a také žebříček deseti nejdráže prodaných děl. Ceny uvádíme bez aukční provize.

Top 10 nejdráže prodaných položek v nedělní aukci aukční síně 1. Art Consulting:

1. Jindřich Štyrský, Krajina z Korčuly, 1922, olej na plátně, 4.950.000 Kč.
2. František Kupka, La montée – Stoupání, 1923, kvaš na papíře, 4.850.000 Kč.
3. Antonín Procházka, Hrozny v košíku, 1928, enkaustika, písky na dřevěné desce,
2.350.000 Kč.
4. Václav Špála, Z Korčuly, 1923, olej na lepence, 1.700.000 Kč.
5. Milan Grygar, Dřívková kresba, dřívková kresba, karton, 1.650.000 Kč.
6. Stanislav Kolíbal, Koherence ubývání, 1974, dřevo tmel, železo, provázek,
1.600.000 Kč.
7. Olbram Zoubek, Zvěstování – Marie, 1995-1996, bronzová plastika, 1.200.000 Kč.
8. André Derain, Dívka s rudými vlasy, olej na plátně, 1.150.000 Kč.
9. Jan Kubíček, Forma – akce, Rozdělené kruhy a půlkruhy, dvě dimenze – diptych,
1982–1988, akryl na plátně, 1.000.000 Kč.
10. Václav Tikal, Loď ztroskotanců, 1957, olej na plátně, 800.000 Kč.

Velký zájem projevili sběratelé i o dílo Jiřího Načeradského, všechny tři nabízené olejomalby se prodaly s výrazným nárůstem oproti počátečním vyvolávacím cenám. Nejdráže prodaným dílem
tohoto autora se stal obraz Hlavy, který se vydražil za 450.000 Kč. Olejomalba Amorfní figury se prodala za 420.000 Kč a malba Budoár za 320.000 Kč. Jak je vidno, dílo Jiřího Načeradského poslední dobou výrazně stoupá na ceně a je v hledáčků sběratelů umění a investorů.

Na aukci bodoval i konstruktivismus, například tvorba Jana Kubíčka. Kromě jeho diptychu Forma – akce, Rozdělené kruhy a půlkruhy, dvě dimenze, jenž se prodal za 1.000.000 Kč, byl v aukci dražen i Kubíčkův obraz Diagonály, čtyřikrát, jehož výsledná cena činí 450.000 Kč.

Dále sběratelé projevili nemalý zájem o dílo Karla Malicha, nejdražším dílem se stal jeho pastel Bublinky z 80. let, ten se na sále vydražil za 500.000 Kč. Raná Malichova tempera z druhé poloviny 50. let nazvaná Vysoké Chvojno se prodala za 470.000 Kč. Pozoruhodnéhonárůstu oproti vyvolávací ceně zaznamenal i lept Karla Malicha z roku 1969. Vyvolávací cena tohoto díla byla stanovena na 4.500 Kč, finální cena se však vyšplhala na 65.000 Kč. Stejně jako dílo Jiřího Načeradského, tak i tvorba Karla Malicha mezi sběrateli a investory se těší velké oblibě.
Mezi sběrateli bodoval i Dalibor Chatrný, jehož malba Noc, den se prodala za 550.000 Kč.

Bez zájmu sběratelů nezůstaly ani akvarely Adolfa Borna, kombinovaná technika Jiřího George Dokoupila či rané práce na papíře Aloise Bílka. Tato na trhu vzácně se objevující Bílkova díla se prodala za 250.000 Kč a za 180.000 Kč. Zájmu sběratelů neunikla ani drobná surrealistická malba Františka Hudečka Větrný mlýn Dona Quijota, která se vydražila za 150.000 Kč. Značného nárůstu se dočkalo i půvabné romantické Alpské údolí od Josefa Navrátila, které se z vyvolávací ceny 80.000 Kč vyšplhalo na 210.000 Kč.

HOME

AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG

Jungmannovo náměstí 8,
Nové Město, 110 00 Praha 1

+420 775 236 988
info@artcapital.cz

Facebook
Instagram