HOME
AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8, 
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram


P jako Preissig!

14. 2. 2022 

Vojtěch Preissig, pozoruhodný český výtvarník, který stál a stále stojí za pozornost. Preissig se ve své umělecké tvorbě věnoval grafice, typografii, malbě a ilustraci. Široké veřejnosti je nejvíce známý, jako autor řady grafik a plakátů.

V letech 1892 až 1897 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Bedřicha Ohmanna.
Zásadní je pro něj rok 1898, kdy odcestoval do Paříže, aby zde navázal spolupráci s Alfonsem Muchou. Ve Francii se Preissig vyučil tiskařskému řemeslu, studoval grafické techniky u Emila Delauna a Augusta Schmida. Do Prahy se vrátil v roce 1903 již jako vyučený a renomovaný grafik. O dva roky později si v Praze otevřel svůj vlastní grafický ateliér, ve kterém vznikla řada dnes již ikonických secesních tisků Vojtěcha Preissiga. Mimo svou volnou grafickou tvorbu se v této době věnoval i ilustracím, grafické úpravě knih a tvorbě plakátů. Ilustroval například Karafiátovy Broučky či Bezručovy Slezské písně.

V roce 1910 se Preissig vydal do USA, kde se věnoval pedagogické praxi a reklamní grafice. Později se zde začal věnovat i typografii, dále ve své tvorbě různě experimentoval s asamblážemi, kolážemi z běžných předmětů, otiskoval materiály.

V roce 1930 se Vojtěch Preissig vrátil do Československa z dlouhodobého pobytu v USA. Jakožto veterán secesního hnutí se pro některé možná i překvapivě začal věnovat malování abstraktních obrazů. Tato díla byla velmi rozmanitá, malíř v nich spojoval organické i geometrické prvky se synteticky chápanou barvou.

Pozornost si Vojtěch Preissig získal i u sběratelů umění a investorů. Jeho secesní tisky se obvykle prodávají za částky, které přesahují sto tisíc. Nejdražším Preissigovým tiskem – leptem je Modráček z roku 1903, který se v roce 2021 prodal za necelých 300.000 Kč. Mezi další lukrativní tisky vyhledávané mezi sběrateli patří například Sedm Havranů, Dívčí Snění či Strom v květu.

Co se týče abstraktní tvorby, tak ta se na českém trhu objevuje velmi poskrovnu. V roce 2011 nabízela společnost 1. Art Consulting ve své prosincové aukci Skvrny a linie v ploše. Tato kombinovaná technika – malba se prodala za 2.596.000 Kč (včetně aukční provize) a do dnešní doby se jedná o nejdráže prodaný obraz tohoto umělce.


HOME

AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8,
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram