HOME
AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8, 
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram


Pištěk u Sklenáře rozmlouvá s Hawkingem

26. 1. 2022 

Galerie Zdeněk Sklenář si pro své návštěvníky připravila výstavu děl českého umělce Theodora Pištěka. Výstava je k vidění do 29.1.2022 a nese označení Rozhovory s Hawkingem. Návštěvník má možnost na výstavě spatřit Pištěkovy obrazy z let 2017 až 2021. Malíř prostřednictvím těchto obrazů komunikuje se světoznámým britským fyzikem Stephenem Hawkingem. K tomu využívá temných velkoformátových pláten, na které umisťuje geometrické struktury. Současně malíř těmito obrazy reaguje na myšlenkový a vědecký odkaz Hawkinga.

Theodor Pištěk, nezapomenutelný český malíř, kostýmní výtvarník, scénograf, bývalý automobilový závodník a držitel řady prestižních oceněních. Za kostýmy k filmu Miloše Formana Amadeus, obdržel Cenu Akademie - Oscara.

Výtvarné dílo Theodora Pištěka je velmi různorodé. V roce 1952 začal Pištěk studovat na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Vratislava Nechleby, kde ovládl techniku realistické malby. Ke konci 50. let 20. století se věnoval zejména portrétní tvorbě, avšak posléze v jeho díle spatřujeme konstruktivní tendence, které pak začal rozvíjet od poloviny 60. let, počátkem 70. let a rovněž po roce 1990. Mimo zmíněné se věnoval i tvorbě děl – kompozic, které se vyznačující vzdušností, lehkostí a jsou malované tuší a nitrolakem.

Nicméně jeho dnes již ikonické obrazy jsou ty, pro které inspirativním východiskem byly fotografie. Tyto díla můžeme zařadit do tzv. hyperrealismu. Velmi často se jedná o díla, na kterých umělec vyobrazil detaily vyleštěných kovových částí automobilů, jako je například obraz Angelus z roku 1978, nebo na nich nalezneme různé neosobní předměty, jenž se nacházejí okolo člověka. Nutno však podotknout, že samotný umělec se sám neřadí mezi tzv. fotorealisty či hyperrealisty. Svůj malířský program považuje za tzv. „nový romantismus“. Mimo malbu se výtvarník věnuje i tvorbě trojrozměrných objektů a architektur evokující filmové kulisy.

Výtvarné dílo Theodora Pištěka je vyhledávané a oblíbené i mezi sběrateli a investory do umění, kteří jej dokáží náležitě ocenit. Řada Pištěkových děl na aukčním trhu dosáhla milionových částek. Nejdráže prodaným obrazem Theodora Pištěka je olej na plátně Adieu, Guy Moll, který se vydražil v Galerii Kodl za rekordních 21.200.000 Kč (bez aukční provize).


HOME

AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8,
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram