HOME
AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8, 
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram


Pocta geometrii podle Stanislava Kolíbala

23. 1. 2022 (Aktualizováno: 7. 2. 2022) 

V areálu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v pražské Troji se od května minulého roku 2021, nachází plastika od významného českého sochaře Stanislava Kolíbala. Kolíbalova socha se jmenuje Pocta geometrii a bude zde umístěna nejméně po dobu pěti let. Dílo odkazuje na spojení umění, vědy a architektury.

Socha byla vybrána odbornou komisí v soutěži v rámci programu Umění pro město za spolupráce Galerie hlavního města Prahy a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Stanislav Kolíbal vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, poté studoval scénografii na DAMU v Praze. Stal se spoluzakladatelem a členem skupiny UB 12, dále vstoupil do Umělecké besedy. Nejprve se věnoval, malbě, ilustraci a scénografii. Až od 60. let minulého století začal Stanislav Kolíbal vytvářet abstraktní trojrozměrné objekty, prostorové kompozice a reliéfy, které ho proslavily i za hranicemi. Tato díla vytvářel ze sádry, dřeva a kovu a jejich tvorbě se věnuje nadále. V letech 1990 až 1993 se věnoval i pedagogické praxi, vyučoval na Akademii výtvarných umění v Praze, konkrétně v ateliéru socha – instalace. Je držitelem řady prestižních oceněních, například v roce 2008 se stal laureátem Ceny Ministerstva kultury České republiky za přínos v oblasti výtvarného umění.

S dílem Stanislava Kolíbala se setkáme v soukromých sbírkách a samozřejmě také ve sbírkách významných muzeí a galerií, a to nejen v České republice. Práce Kolíbala vlastní i pařížský Louvre, Metropolitní muzeum v New Yorku či MUMOK ve Vídni.


HOME

AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8,
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram