Rebel Jean-Michel Basquiat ve Vídni
13. 10. 2022Věhlasné rakouské muzeum výtvarného umění Albertina si pro svou letošní podzimní výstavní sezonu připravilo opravdovou bombu. Dne 9. září započala v Albertině výstava, jež je věnována americkému černošskému umělci Jeanu-Michelovi Basquiatovi. Výstava nese označení BASQUIAT.The Restrospective a jak již její název napovídá, jedná se o retrospektivní výstavu tohoto pozoruhodného umělce a o zcela první retrospektivu tohoto výtvarníka v Rakousku. Instalace nabízí přes 50 mimořádných Basquiatových děl, která pocházejí z renomovaných veřejných a soukromých sbírek. Výstava návštěvníkům poskytuje pohledy na Basquiatův jedinečný vizuální jazyk a dekóduje podstatu jeho uměleckých nápadů.
Jean-Michel Basquiat se narodil dne 22. 12. 1960 v New Yorku jako syn haitského otce a portorické matky. V dětství se u něj projevilo umělecké nadání, které začala podporovat zejména jeho matka. Zaujala ho graffiti tvorba a již ve druhé polovině 70. let se v ulicích spodního Manhattanu začaly objevovat Basquiatovy graffiti, které signoval pseudonymem SAMO©. V 17 letech utekl z domova a začal se prosazovat jako graffiti umělec, nicméně díky nedostatku financím často žil na ulici. Postupně se začal věnovat i malbě, veřejnosti se poprvé představil v roce 1980, kdy se účastnil výstavy The Times Square Show. Časem se svým dílem zařadil mezi zástupce neo-expresionistické malby a jeho hvězda začala růst. V roce 1982 se stal nejmladším účastníkem výstavy současnéhoumění Documenta 7 a současně se stal prvním světově proslulým umělcem s afroamerickými a karibskými kořeny. Basquiatovy obrazy byly brzy extrémně žádané a jejich hodnota se rychle zvyšovala.
Basquiatovo dílo je unikátní, obsahuje řadu symbolů, jež se v jeho obrazech hojně vyskytovaly. Nejčastějším takovým symbolem bylo © a tříhrotá koruna. Dále ve svém díleumělec zaměřoval pozornost jak na africkou kulturu – dědictví, tak na problematickou hierarchii v tehdejší americké společnosti, přičemž nejdůležitějším Basquiatovým tématem se stal všudypřítomný rasismus. Dále ve svých barevně výrazných malbách, které doplňoval černými liniemi a skvrnami, vycházel ze sprejerské subkultury města a z popkultury. Obdivoval významné osobnosti černé pleti, což se odráželo i v jeho tvorbě, zejména tak, že že často vytvářel jejich fiktivní portréty.
Mezi jeho přátele patřila například zpěvačka Madonna či zpěvák David Bowie. Navázal i inspirativní přátelství s popartovým umělcem Andy Warholem. Basquiat se nedokázal vypořádat s raketovým zájem o jeho dílo a osobu, což ho přivedlo až ke drogám, které semu staly osudnými. Jean-Michel Basquiat zemřel v roce 1988 v pouhých 27 letech na předávkování drogami.
Výstavu v rakouské Albertině je možné navštívit do 8. ledna 2023. Bez nadsázky lze konstatovat, že se tato výstava zařadí mezi nejzajímavější výstavy, které Albertina, kdy pořádala.