HOME
AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8, 
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram


Reklama, kam se rozhlédneš!

6. 3. 2023

V Uměleckoprůmyslovém museum v Praze probíhá pozoruhodná – pestrobarevná výstava s názvem Řeč plakátu 1890 1938. Jak již je z názvu výstavy patrné, je věnována tématice plakátů. Výstava představuje výběr plakátů, přičemž veškeré vystavené exponáty pochází ze sbírky Uměleckoprůmyslového muzea. Návštěvník výstavy má možnost spatřit celkem 280 plakátů, které jsou dále doplněny o dobové umělecké knihy a časopisy.

Autoři výstavy expozici rozdělili do tří tematických bloků– Umění, reklama a Ideologie. Výstava představuje plakáty od českých světově známých umělců, jako je například Alfons Mucha, který svými plakáty dobyl takřka celý svět, dále plakáty od předních tuzemských umělců, jako byli například Jan Preisler, František Ženíšek, Jaroslav Panuška, Václav Špála, Josef Váchal či Ladislav Sutnar. Na výstavě jsou zastoupeni i světoví umělci, nalezneme zde plakáty Henriho de Toulouse-Lautreca či Julese Chéreta. Výstava obsahuje i dnes již ikonické plakáty, například plakát k pražské výstavě malíře Edvarda Muncha od Jana Preislera, dále plakát od Vladimíra Županského určený pro pražskou výstavu sochaře Augusta Rodina či ikonický plakát k I. Výstavě spolku Mánes v Topičově salonu od Arnošta Hofbauera.

Návštěvníci výstavy si tak mohou udělat obrázek o tom, jak tito velikáni, ať už tuzemského či světového výtvarného umění, pracovali s plakátem. Zajímavá v tomto směru je zejména otázka, nakolik zpracování – námět vycházel z jejich volné tvorby či na kolik byl odlišný. Je totiž faktem, že plakát nikdy nevznikal bez objednávky, a tak jeho výslednou podobu ovlivňuje celá řada mimouměleckých zřetelů od požadavků a vkusu zadavatele, marketingových strategií až po cílové publikum.

Tuto bezesporu velmi zajímavou výstavu je možné navštívit do 30. dubna 2023.


HOME

AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8,
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram