HOME
AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8, 
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram


Roy Lichtenstein míří do Rakouska!

23. 2. 2024

Věhlasné rakouské muzeum výtvarného umění Albertina si pro svou jarní výstavní sezonu připravilo exkluzivní perličku. Dne 8. března 2024 začne v Albertině výstava, jež je věnována americkému popartovému umělci Royi Lichtensteinovi.

Bude se jednat o rozsáhlou retrospektivní výstavu, na které bude veřejnosti představeno přes 90 obrazů, soch a grafik toho významného amerického umělce. Na výstavě budou představena nejvýznamnější a dnes již ikonická popartová díla Roye Lichtensteina. Tato díla do Vídně dorazí takřka téměř z celého světa, a to jak ze soukromých sbírek, tak i z významných galerií a muzeí, jako jsou například National Gallery of Art in Washington, New York ‘s Museum of Modern Art, Whitney Museum a další.

Roy Lichtenstein byl americký umělec, který společně s Andy Warholem v 60. letech minulého století patřil mezi průkopníky tzv. pop artu. Lichtenstein se zprvu v 50. letech věnoval abstraktní malbě s prvky expresionismu. Následně se zhlédl v komiksech, konktrétně v jejich výtvarném zpracování. První obrazy v tomto popartovém duchu, které v sobě nesly estetiku komiksových časopisů, začal vytvářet od roku 1961 a právě tyto většinou velkoformátové obrazy motivově založené na komiksech odstartovaly Lichtensteinovu popularitu. Současně se tento umělecký přednes stal pro autora signifikantním až do jeho smrti v roce 1997. Pro svůj komiksový styl začal používat zářivé barvy, jasné linie a tečky, kterými napodoboval levné techniky tisku.

Mezi jeho nejikoničtější díla dnes řadíme obrazy Whaam!, Drowning Girl a Look Mickey, přičemž i tato díla budou součástí nadcházející výstavy v rakouské Albertině.  Roy Lichtenstein je i po své smrti velmi oblíbeným a vyhledávaným umělcem mezi sběrateli a investory do výtvarného umění. Nejdráže prodaným dílem tohoto autora je obraz Nurse z roku 1964, který se v roce 2015 vydražil v aukční síni Christie´s za rekordních 95,4 milionů dolarů.

Výstavu v rakouské Albertině je možné navštívit do 14. června 2024. Bez nadsázky lze konstatovat, že se tato výstava zařadí mezi nejzajímavější evropské výstavy tohoto roku.

Autorka textu - Andrea Otevřelová
 


HOME

AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8,
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram