HOME
AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8, 
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram


Rozhovor s Markem Číhalem

17. 5. 2022

Marek Číhal je současný český umělec tvořící v Praze, který vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění v ateliéru Vladimíra Skrepla. Své zkušenosti si malíř doplnil i studiem v zahraničí, a to na Universität der Künste Berlin, kde studoval v ateliéru Thomase Zippa. Číhal ve svém díle propojuje různé umělecké žánry, avšak nejbližší je mu expresionismus a neoexpresionismus, který se odráží zejména v jeho uměleckém přednesu a také v barevnosti děl. Malíř používá výrazné, někdy až neonové barvy, které se nebojí různě kombinovat, a ty posléze ve finálním díle vytváří pozoruhodné barevné kontrasty.

Co Vás přivedlo k umění? Chtěl jste být odjakživa umělcem?

Mě vlastně k umění přivedla taková absolutní flow. Umění mě bavilo vždy, ale zpočátku jsem nechtěl být umělcem, nýbrž fotbalistou. Když jsem však hrával fotbal s jedním z nejlepších fotbalistů mé generace, Theodorem Gebre Selassiem, a viděl jsem, jak hraje on a jak hraji já, pochopil jsem, že nejsem úplně nejtalentovanější. Takže nejdříve jsem chtěl být fotbalistou, ale k umění mě pak paradoxně přivedla moje rodina. Můj starší bratr začal chodit do tzv. lidušky (pozn. : lidová škola umění) a já jsem tam chtěl chodit také, ačkoli jsem byl o 3 roky mladší. Můj táta to zařídil a já začal ve svých 4 letech skutečně lidušku navštěvovat. Tady jsem procitnul k umění a začalo mě to velmi bavit. Můj profesní život byl tak nasměrován…

Momentálně máte samostatnou výstavu Imperiál v Alšově jihočeské galerii. Můžete nám výstavu přiblížit?

Strašně rád. Já se snažím vždy vytvořit výstavu, která je specifická pro daný prostor. Zde je velmi výrazný architektonický prvek, kterým je Jízdárna Alšovy jihočeské galerie, což je bývalá jízdárna, která patřila k zámku Hluboká a byla postavena v neogotickém britském stylu. Já jsem si řekl, že bych na tento prostor mohl navázat, zejména na nádherné neogotické klenby, které jsou dominantní v celé jízdárně. Proto jsem se rozhodl pro výstavu s názvem Imperiál. Výstava je ve skutečnosti zaměřena na britskou koloniální viktoriánskou dobu. Důležitým tématem vystavených děl je téma mocnářství, které se projevuje v každém díle.

Kde čerpáte inspiraci? Existuje umělec, kterého považujete za svůj vzor?

Existuje několik umělců, které považuji za svůj vzor. Já jsem byl kdysi v jednom rádiu trochu manipulativně donucen jednoho umělce uvést. Pokud bych i na tomto místě musel jedno jméno vyslovit, tak mým vzorem je Henry Matisse. A to z toho důvodu, že jeu něj neskutečně nádherná, koncentrovaná energie jak ve formální, tak v obsahové stránce. Můj vzor je to po té stránce, že si myslím, že on naplňuje tezi, že umění by mělo povznášet a něco přinášet. Nemělo by být pouhou sobeckou věcí, kterou dělá umělec jen pro sebe. Dále se snažím vycházet ze zoufalství světa, které je často inspirací pro umělce, ale nechci pracovat s tzv. českou depkou. Snažím se to vždy vybalancovat rádoby chytrým pohledem, aby to ve finále mělo povznášející smysl.

Jaký je Váš názor na aukční trh? Ptám se proto, že Vaše díla se v aukcích oproti některým Vašim kolegům objevují méně často.

Já občas dávám nějaké obrazy do aukcí, ale velmi sporadicky. Myslím si, že současné umění by se nemělo objevovat v každé druhé aukci, protože aukce mohou být paradoxně dehonestující. To neříkám z toho důvodu, že bych se snad obával, že se mé dílo neprodá, naopak, všechna díla, která jsem do aukce dal, našla své kupce. U současných umělců je však důležitý privátní prodej a zájem sběratelů mimo aukční prostředí, to určuje skutečnou cenu jejich děl. Občas se mi stalo, že ti, kteří ode mne dílodostali či si ho koupili, ho dali z finančních důvodů do aukce, a jsem rád, že se jim to vyplatilo. Každopádně ale mám velkou radost zejména z toho, že o mé dílo je velký zájem v primárním trhu.


HOME

AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8,
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram