HOME
AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8, 
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram


Setkání legendy s mladým umělcem ve Ville Pellé

5. 4. 2022 (Aktualizováno: 14. 4. 2022) 

Pražská Villa Pellé si pro veřejnost a milovníky umění na letošní jaro připravila novou výstavu. Jedná se o společnou výstavu dvou tuzemských umělců zcela odlišných generací, která nese název Stanislav Kolíbal & Karel Štědrý – PARALELY.

Stanislava Kolíbala a Karla Štědrého od sebe dělí 60 let, takže můžeme říci, že zde vedle sebe vystavují dvě zcela různé generace umělců. Dalo by se tedy očekávat, že díla zde prezentovaná budou zcela odlišná, ale je tomu jinak. Tvorbu obou umělců spojuje zejména to, že umělecké i lidské směřování Karla Štědrého i Stanislava Kolíbala sleduje téměř identické cíle. Oba umělci tak jsou příkladem velmi zajímavého mezigeneračního dialogu, v němž se snoubí jak rozdílnost cest a zkušeností, tak shoda v základním etickém i estetickém směřování, jehož podstatou je uplatnění geometrických principů vevýtvarném umění.

Cílem pořadatelů výstavy je poukázat na to, že věk ani rozdílné výtvarné přístupy a formální výrazové prostředky nehrají ve výtvarném umění podstatnou roli a že stejnou nosnou ideu lze naplnit i různými výrazovými prostředky a formami.

Stanislav Kolíbal vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, poté studovalscénografii na DAMU v Praze. Stal se spoluzakladatelem a členem skupiny UB 12, dále vstoupil do Umělecké besedy. Nejprve se věnoval malbě, ilustraci a scénografii. Až od 60. let minulého století začal Stanislav Kolíbal vytvářet abstraktní trojrozměrné objekty, prostorové kompozice a reliéfy, které ho proslavily i za hranicemi. Tato díla vytvářel ze sádry, dřeva či kovu a jejich tvorbě se věnuje dosud. V letech 1990 až 1993 se věnoval i pedagogické praxi, když vyučoval na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru socha– instalace. Je držitelem řady prestižních ocenění, například v roce 2008 se stal laureátem Ceny Ministerstva kultury České republiky za přínos v oblasti výtvarného umění.

Karel Štědrý vystudoval rovněž Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, konkrétně v ateliéru malby u Stanislava Diviše. Během studia v roce 2006 založil s dalšími umělci skupinu Obr. V roce 2010 obdržel Štědrý cenu ARSkontakt, jež je určena mladým výtvarným umělcům. Ve své abstraktní tvorbě umělec reflektuje klasickou modernu, architekturu, ale rovněž prvky pop kultury, jako je například graffiti či počítačové hry.

Výstavu je možné navštívit do 13. 5. 2022. Zejména při osobní prohlídce expozice mohou návštěvníci nejlépe posoudit, že se symbióza obou umělců různých generací vydařila.


HOME

AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8,
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram