W jako Waschman!
21. 11. 2021 Alois Wachsman, pozoruhodný český malíř, ale také scénograf a architekt. Jelikož pocházel z umělecké rodiny, nebylo divu, že se i on vydal na uměleckou dráhu. Wachsman byl velice činný i na poli kulturním, v roce 1920 se stal jedním ze zakladatelů dnes již ikonické skupiny Devětsil a v roce 1923 vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes, se kterým pravidelně vystavoval.
V letech 1917 až 1922 studoval na ČVUT v Praze architekturu, ve studiu architektury pak pokračoval od roku 1925 do roku 1928 na pražské Akademii výtvarných umění, kde byl jeho učitelem geniální architekt Josef Gočár, se kterým později spolupracoval na návrhu architektury kostela svatého Václava v Praze Vršovicích.
Nicméně Alois Wachsman se proslavil a v dnešní době je znám zejména jako malíř. Ve svém díle zprvu, stejně jako většina jeho kolegů, vycházel z francouzského kubismu. Posléze začaly být jeho obrazy blízké surrealismu, který si však Wachsman doplnil o osobitou poetickou náladu. Ke konci svého poměrně krátkého života, zemřel totiž ve věku 44 let, se zcela odvrátil od své dosavadní malby a začal vytvářet až realistické obrazy, ve kterých dominovala náboženská tématika.
Mimo svou volnou tvorbu se Wachsman věnoval i scénografii, ilustraci a divadelní architektuře, na těchto pozicích se uplatnil při práci pro Národní divadlo a Osvobozené divadlo.
Díla Aloise Wachsmana jsou na trhu velmi raritní a jsou výbornou investicí, v aukcích tato díla často dosahují milionových částek. Dosud prošlo českým aukčním trhem pouze na 15 obrazů od tohoto pozoruhodného umělce. Největší zájem mezi sběrateli umění a investory je o Wachsmanovy obrazy, které pocházejí ze 30. let 20. století.
V letošní listopadové aukci společnosti European Arts Investments byl nabízen Wachsmanův rozměrný obraz galerijní kvality – Figura (hlava). Tento obraz malíř vytvořil v roce 1932 a následně jej vystavil na významné výstavě Poesie 1932 konané v Praze. Z dochovaného výstavního katalogu je nám známo, že tento obraz byl nabízen za 7 tisíc korun. V současné době byl obraz vyvoláván za 7.000.000 Kč a prodal se včetně aukční provize za úctyhodných 10.540.000 Kč, čímž se stal nejdráže prodaným obrazem Aloise Wachsmana, neboť jeho dosavadní aukční rekord činil 2.604.000 Kč za olejomalbu Koupání z roku 1930.
Prodej výše uvedeného obrazu za částku přes 10 milionů korun vypovídá nejen o kvalitě nabízeného díla, ale také o tom, že Wachsmanova díla spadající do období „surrealismu“ jsou mezi sběrateli a investory velmi vyhledávaná.