HOME
AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8, 
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram


Důvěrný přítel dorazil do Londýna 

4. 3. 2024

Dne 7. března 2024 se v Londýně uskuteční aukce výtvarného umění věhlasné aukční síně Christie's. Konkrétně se jedná o aukci nazvanou The Art of the Surreal Evening Sale. Jak je již z názvu patrné, aukce je zaměřena na surrealistické umění. V Londýně tak budou dražena díla od významných a světově proslulých surrealistický umělců, jako jsou například Max Ernst, Salvador Dalí, Paul Delvaux, Yves Tanguy, Man Ray, René Magritte a další.

Highlightem této březnové aukce je obraz od posledního zmíněného surrealistického umělce, kterým je belgický malíř René Magritte. Aukční síň v této aukci nabízí Magrittův ikonický olej na plátně nazvaný L`ami intime (Důvěrný přítel). Jedná se o pozoruhodné dílo, které bylo vytvořeno v roce 1958. O kvalitě tohoto exkluzivního plátna vypovídá jeho bohatá výstavní historie a také fakt, že obraz byl několikrát uveřejněn v publikacích věnujících se surrealistickému umění a tvorbě Reného Magritta. Anonymní muž v buřince, který je na plátně zachycen, patří mezi nejikoničtější díla Reného Magritta. Tato totemická postava, která je umělcem v jeho dílech často používána a mnohdy  je zobrazena zezadu a bez tváře, je plná tajemna a funguje na umělcových plátnech jako obrazová šifra. Na jednu stranu nám umělec předkládá něco zcela banálního a všedního, čímž je muž s buřinkou v elegantním oděvu, avšak vše je zahaleno do tajemství. Na co muž bez tváře před sebou kouká? Co se před ním odehrává? Magritte nám tak předkládá svět skrytého a čehosi navždy nepoznatelného, jedná se o svět plný tajemství a záhad. Poprvé Magritte namaloval muže v buřince již ve 20. letech minulého století, ale jako temnou postavu. V 50. letech přichází proměna muže s buřinkou, stává se alespoň zdánlivě uklidňující postavou. Tento nový Magrittův muž v buřince, putující obvykle velmi podivnými světy, se během 50. let stal uklidňujícím protipólem toho, co se odehrává okolo něj a před ním. Díla z tohoto Magrittova období jsou dnes považována za určující éru umělcovy tvorby, ve které vytvořil svá nejslavnější plátna a právě L`ami intime je jedním z nejlepších Magrittových obrazů z tohoto období a také nejlepším autorovým obrazem s námětem tajemného muže v buřince.

Zajímavá je i samotná provenience obrazu. Dílo pochází se soukromé svírky Gilberta a Leny Kaplan. Gilbert Kaplan byl americký podnikatel, vydavatel a amatérský dirigent, jenž kromě svých veřejných aktivit napsal o René Magrittovi monografii.

Asi nelze pochybovat o tom, že dne 7. března 2024 bude řada významných světových sběratelů a investorů do moderního výtvarného umění ve střehu.

Autorka textu - Andrea Otevřelová

 


HOME

AUKCE
VÝSTAVY
UMĚLCI
O NÁS
BLOG


Jungmannovo náměstí 8,
Nové Město, 110 00 Praha 1
© 2024 ART Capital Gallery s. r. o.


+420 775 236 988
info@artcapital.cz


Facebook
Instagram